Nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, który został ogłoszony i wprowadzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Więcej informacji o programie można znaleźć TUTAJ.

Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i szkolnego Facebooka. Będzie się działo!

ROK SZKOLNY 2023/2024

Uczniowie z starszych klas naszej szkoły podczas lekcji biologii oraz zajęć koła biologiczno-geograficznego wykorzystują mikroskopy. Pomoce dydaktyczne pozyskano dzięki projektowi „Laboratoria przyszłości”.

Na lekcji techniki w klasie 5A wykorzystano krosna tkackie zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie wykorzystując krosna ćwiczyli technikę tkania, tworząc proste, ozdobne tkaniny.

Na lekcjach informatyki uczniowie klas IV-VIII mieli okazję współuczestniczyć w tworzeniu ozdób świątecznych przy użyciu drukarki 3D.

ROK SZKOLNY 2022/2023

WRZESIEŃ 2022

We wrześniu 2022 roku na różnych zajęciach wykorzystywaliśmy  pewne elementy zakupione  w ramach laboratoriów przyszłości. Aparat fotograficzny pomógł nam udokumentować nasze działania. Klasy młodsze rozwijały swoje zdolności manualne i twórcze wykorzystując elementy dekoracyjne. Zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w proces nauki poprzez zabawę, doświadczenie i eksperymenty można dostrzec na naszych fotografiach.
PAŹDZIERNIK 2022
W październiku zapoznajemy się z drukarką 3D. Prace rozpoczęły się od złożenia oraz konfiguracji urządzenia, w których uczestniczyły klasy ósme.
Wszyscy uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy drukarki oraz możliwościami, które daje użytkownikom. Przeglądaliśmy projekty wydruków, zwracając uwagę na ich budowę i wykorzystanie w codziennym życiu. Przyglądaliśmy się pracy drukarki w czasie tworzenia wydruku 3D i podziwialiśmy nasze pierwsze wytwory.

LISTOPAD I GRUDZIEŃ 2022

Na lekcjach informatyki postanowiliśmy wykorzystać drukarkę 3D do stworzenia zimowo-świątecznych ozdób, które będą dekoracja naszej pracowni komputerowej. Uczniowie zapoznają się ze stronami służącymi do projektowania wydruków 3D, takimi jak MyMiniFactory czy Skrimarket.

Na lekcjach techniki w klasie 5 wykorzystano krosna zakupione w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie poznawali pochodzenie, właściwości i zastosowanie materiałów włókienniczych. Wykorzystując krosna, mogli także samodzielnie spróbować techniki tkania, tworząc swoje ozdobne tkaniny.

STYCZEŃ 2023

Uczniowie klasy 5 na lekcji techniki wykonywali ozdoby choinkowe z drewnianychszpatułek. Ozdoby wykonano wykorzystując zestawy Kreativ Box Wood zawierającedrewniane elementy do majsterkowania oraz kleje na gorąco zakupione w programie Laboratoria Przyszłości.

Również klasa 5 na lekcji techniki poznawała pochodzenie, właściwości i zastosowanie kolejnego materiału, a mianowicie metali. Podczas prac wytwórczych, których temat dotyczył wykonania ozdób z drutu aluminiowego, uczniowie wykorzystali drut, pistolety do kleju na gorąco zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Do obróbki drutu wykorzystano narzędzia także zakupione w projekcie.

LUTY 2023

Uczniowie klasy 2A, zafascynowani realizowaną tematyką dotyczącą kosmosu i Układu Słonecznego, stali się konstruktorami różnych pojazdów kosmicznych. W swoich twórczych pracach wykorzystali odpady papierowe i z tworzyw sztucznych. Wykonywane elementy łączyli  zaś za pomocą kleju na gorąco, wykorzystując pistolet z klejem zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Dzięki aparatowi, który otrzymaliśmy w ramach programu Laboratoria Przyszłości, powstała fotorelacja z balu karnawałowego, który odbył się 3 lutego 2023r. Zdjęcia do obejrzenia tu: http://www.sp2.gryfow.pl/bal-karnawalowy-2023/

MARZEC 2023

Klasa 3B na zajęciach technicznych wykorzystała do tworzenia swoich kreatywnych prac z materiałów przyrodniczych pistolety na klej  oraz kleje zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Podczas lekcji plastyki w klasach IV-VI uczniowie wykorzystywali farby i pędzle zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

Fotorelacja z przywitania wiosny wykonana przy użyciu sprzętu pozyskanego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”: http://www.sp2.gryfow.pl/pierwszy-dzien-wiosny/

KWIECIEŃ 2023

Na zajęciach plastycznych, zarówno w klasach starszych, jak i młodszych, uczniowie korzystali z z materiałów zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” przy wykonywaniu ozdób wielkanocnych.

Podczas lekcji biologii uczniowie wykorzystują mikroskopy, pozyskane z projektu: „Laboratoria przyszłości”. Dzieci oglądają gotowe preparaty oraz tworzą własne.m

MAJ 2023

Na zajęciach przyrodniczych uczniowie poznają tajniki przyrody z  wykorzystaniem lup zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

CZERWIEC 2023

Uczniowie wykonywali różne prace artystyczne wykorzystując farby i pędzle zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu „Laboratoria przyszłości”, z pomocą uczniów klasy VII powstała fotorelacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego, którą można obejrzeć na stronie szkoły: http://www.sp2.gryfow.pl/uroczyste-zakonczenie-roku-szkolnego-2022-2023/