Slide Background

W tej zakładce można na bieżąco śledzić działania ekologiczno-przyrodnicze w naszej szkole.

Szkoła powinna sprzyjać kształtowaniu emocjonalnej więzi z przyrodą oraz przekonywać o konieczności zachowania środowiska dla przyszłych pokoleń. Dlatego też każdy z nas powinien w swoich działaniach kierować się zasadą: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i przewiduj skutki”.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim treści o tematyce ekologicznej propagowane są zarówno na zajęciach lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych, przy czym dużo bardziej efektywne są zajęcia warsztatowe odbywające się w pracowni lub terenie, gdyż jak powiedział Konfucjusz: „Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem”.

Do realizacji zadań proekologicznych szkoła angażuje nie tylko nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, ale również całe grono pedagogiczne.

ROK SZKOLNY 2023/2024

 • ŚWIĘTO PSZCZÓŁ

W dniu 20 maja swoje święto mają PSZCZOŁY. Z tej okazji w „Naszej Dwójce” wśród uczniów klas starszych przeprowadzono prezentację na temat rozpoznawania wybranych gatunków owadów zapylających oraz potrzeby ich ochrony. Wykorzystano do tego celu materiały przekazane przez przedstawiciela Karkonoskiego Parku Narodowego, za które bardzo dziękujemy. Zaczyna też kwitnąć KWIATOWA ŁĄKA, założona w zeszłym roku szkolnym na terenie Naszej placówki. Kolejny wysiew nasion w celu wzbogacenia różnorodności gatunków jest przewidziany w tym tygodniu. Mamy nadzieję, że owady będą zadowolone. 🥰🐝🍯🌻🏵️🌷

 • „SPRZĄTAMY DLA POLSKI” W DZIEŃ ZIEMI

W dniu 22 kwietnia 2024r. obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji społeczność „Naszej Dwójki” wzięła udział w akcji sprzątania terenów miasta i placówki. Włączyliśmy się jednocześnie w VII edycję Ogólnopolskiej akcji: „Sprzątamy dla Polski”. Udało się nam to dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Gryfowie Śląskim. Pogoda też się spisała.

 

 • KRÓLESTWO OWADÓW

Członkowie Szkolnego Koła Biologicznego zamontowali w obrębie kwietnej łąki hotele dla owadów. O każdej porze roku łąka wygląda inaczej. Nie powstała by, gdyby nie pomoc i ciężka praca kilku osób. Serdecznie dziękujemy:
💚Pan Wojciech Wencel
💚Pan Kamil Askuntowicz
💚Państwo Paulina i Mateusz Kozdrowscy
💚Pani Magdalena Burek wraz z córką Mają Burek
💚Pan Piotr Sołtys
💚Pan Krzysztof Babiak
💚Pani Justyna Atrachimowicz
💚Pani Agnieszka Burbul
💚Pani Aneta Sikora – przedstawiciel Karkonoskiego Parku Narodowego

ROK SZKOLNY 2022/2023

 • DOKARMIAMY PTAKI W OKRESIE ZIMOWYM

Uczniowie klasy 3b w okresie zimowym dbają o naszych sprzymierzeńców.  Dosypują pokarm do karmnika  oraz rozwieszają przysmaki na drzewach. Smacznego ptaszki!

 • BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW

Wraz ze zbliżającą się wiosną ptaki szykują już gniazda. Z pomocą dla nich podążyła klasa 4A. Chętni uczniowie na lekcje  przyrody wykonali budki lęgowe, które zostały rozwieszone na drzewach rosnących na terenie szkoły. Mamy nadzieję, że ptaki się zadomowią. Dziękujemy!

 • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2023 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim z rozmachem powitała wiosnę. Wraz z nadejściem w kalendarzu jej pierwszego dnia, rozpoczęliśmy Szkolny Projekt Edukacyjny „Wpływamy na zmianę”, który będzie realizowany przez kolejny miesiąc.
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od przygotowań do powitania tej zielonej pory roku – powstały kolorowe gaiki-maiki oraz transparenty nawiązujące do akcji organizowanej przez PAH z okazji, przypadającego na 22 marca, Światowego Dnia Wody, w której również bierzemy udział. Następnie w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z  przedstawicielem Towarzystwa Miłośników Gryfowa Śląskiego. Poznaliśmy ciekawe fakty i historie związane z naszym gryfowskim jeziorem. Wkrótce potem klasy młodsze udały się na radosny przemarsz w kierunku zakola Kwisy, gdzie uroczyście powitały przybyłą wiosnę. Natomiast klasy starsze brały udział w ekologicznych podchodach. Zwieńczeniem dzisiejszego dnia były zajęcia edukacyjne „Wirtualna woda”, których zadaniem było m. in.  uświadomienie jak ważna jest woda w życiu człowieka, ile wody zostaje zużyte w procesach produkcyjnych oraz jak ją efektywnie oszczędzać. Informacje podsumowane zostały za pomocą zadań, quizu oraz gazetek tematycznych wykonanych przez uczniów – „Ile wody jest w Twoim pokoju?” oraz „Co dla ludzi oznacza brak dostępu do wody?”. Trzeba przyznać, że było to intensywne i niezwykle ciekawe powitanie wiosny. 🙂

 • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY Z PAH

W tym roku 💦Światowy Dzień Wody💦 obchodziliśmy przez cały tydzień!Nasza szkoła wzięła udział w wydarzeniu organizowanizowanym przez Polską Akcję Humanitarną angażując wszystkich uczniów w zajęcia edukacyjne mające na celu przybliżenie globalnego problemu dostępu do wody oraz przygotowanie gazetek pod tytułem „Ile wody jest w twoim pokoju?” i „Co dla ludzi oznacza brak dostępu do czystej wody”.

Małymi kropelkami czyli naszymi codziennymi wyborami WPŁYWAMY NA ZMIANY lokalnie i globalnie!!!
 • WIZYTA W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W GRYFOWIE ŚLĄSKIM
W ramach realizacji szkolnego projektu „Wpływamy na zmiany” uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w wycieczkach do Oczyszczalni Ścieków w Gryfowie Śląskim. Podczas lekcji na terenie zakładu poruszano tematy związane z potrzebą oraz procesem oczyszczania wody.
Wyjścia, to kontynuacja prowadzonego w szkole cyklu zajęć, których tematem przewodnim jest woda.
 • EKOLOGICZNE POTYCZKI

W ramach Szkolnego Projektu Edukacyjnego pt. „Wpływamy na zmianę”, w okresie od 17-21 kwietnia br., we wszystkich oddziałach szkolnych odbyły się potyczki ekologiczne. Celem organizacji zmagań był wzrost świadomości ekologicznej uczniów a przez to ochrona środowiska i przyrody oraz pogłębienie wiedzy na temat działań proekologicznych.     Potyczki ekologiczne obejmowały wiele ciekawych konkurencji: krzyżówka ekologiczna, quiz, objaśnianie znaczenia symboli ekologicznych, rodzaje zagrożeń ekologicznych, segregowanie śmieci oraz rozdzielanie mieszanin, puzzle, wykreślanki. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili pod okiem pani pedagog Justyny Rusinek. Uczniom biorącym udział w zmaganiach gratulujemy wiedzy a przede wszystkim znajomości zagrożeń dla środowiska naturalnego i świadomości ekologicznej.

 

 • DZIEŃ ZIEMI 2023 –  UDZIAŁ W AKCJI „SPRZĄTAMY DLA POLSKI”

Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to doskonały czas, by zastanowić się nad tym jak nasze ludzkie działania mogą wpłynąć na dobro naszej planety.  W ramach obchodów święta Ziemi,  21 kwietnia 2023r. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji pn. „Sprzątamy dla Polski”. Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie „Dla Polski” i zostało objęte m.in. honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Udział w tej akcji był również uwieńczeniem szkolnego projektu edukacyjnego „Wpływamy na zmiany”, który był realizowany od 21 marca. Uczniowie z nauczycielami wyruszyli, aby sprzątać okolice –  teren szkoły, ul. Uczniowską, Kolejową oraz Lipową, miejskie place zabaw oraz brzeg Jeziora Złotnickiego. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje on wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.

 • KWIETNA ŁĄKA PRZY NASZEJ SZKOLE – UDZIAŁ W AKCJI „SIEĆ TRZMIELICH ŁĄK”

8 maja 2023r. przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Gryfowie Śląskim  została zasiana kwietna łąka.

Celami jej założenia były chęć włączenia się w akcję: “SIEĆ TRZMIELICH ŁĄK”, organizowaną przez Karkonoski Park Narodowy oraz ochrona ginących gatunków.

Teren wysiewu obejmuje powierzchnię 120 m kwadratowych i jest usytuowany  przy ul. Lipowej.

Dyrekcja Szkoły oraz organizatorzy składają Ogromne Podziękowania rodzicom i uczniom, oraz nauczycielom, którzy poświęcili swój wolny czas i pomogli  w przygotowaniu terenu.

W poniedziałek, 08 maja Pani Aneta Sikora- przedstawicielka Karkonoskiego Parku Narodowego przeprowadziła zajęcia Tematem przewodnim była ochrona zagrożonych gatunków pszczół, zakładanie i pielęgnacja kwiatowych łąk. Kulminacją wydarzenia było wysianie wraz z uczniami kwietnej łąki.