Bieg Mikołajkowy, to w gminie Gryfów Śląski już tradycja. Pierwsza taka impreza odbyła się w 2009 roku przy ówczesnym gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej, jako I Gminny Bieg Mikołajkowy.

W 2011r., z inicjatywy Pani Anny Pląskowskiej, został przeniesiony do Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Uboczu, której była dyrektorem i zyskał rangę biegu ogólnopolskiego.

Impreza nieprzerwanie w szkole w Uboczu odbywała się do 2018r., a w 2019r. powróciła do szkoły im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim, tym razem funkcjonującej już jako Szkoła Podstawowa nr 2. Można by rzec, że Bieg Mikołajkowy  „powędrował” za Panią Anią, która objęła funkcję dyrektora właśnie tej szkoły.

Ciągłość biegu przerwała pandemia, a następnie choroba p. dyrektor.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej w Gryfowie Śląskim oraz Przyjaciele  zmarłej 15 sierpnia 2023r. Anny Pląskowskiej zorganizowali  06 grudnia 2023r. „I Bieg Mikołajkowy im. Anny Pląskowskiej”.  W biegu udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły.  Tegoroczna impreza miała charakter kameralny i była przede wszystkim formą wspomnienia Pani Ani, która przez lata była  „dobrym duchem” tej wesołej i pełnej emocji zabawy.