Slide Background

W dniu 20.05.2024 roku uczniowie klasy IVa Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim, w ramach pracy Koła Historycznego uczestniczyli w wycieczce do Wieży Książęcej w Siedlęcine. Zwiedzaliśmy jedyny w naszym regionie obiekt o charakterze warownym, który powstał w 1313 roku. Uczniowie obejrzeli wszystkie kondygnacje wieży, łącznie położonymi najniżej lochami. Szczególną uwagę uczniów przykuły jedyne takie w Europie średniowieczne naścienne inskrypcje, związane z legendą o rycerzach okrągłego stołu. Pani przewodnik przebrana w szaty średniowiecznej niewiasty, w bardzo ciekawy sposób opowiadała o funkcjach poszczególnych pomieszczeń całej wieży. Zwracała uwagę na charakterystyczne detale i zabytkowe urządzenia, które zachowały się do naszych czasów.
W moim przekonaniu wycieczka była żywą lekcją historii regionalnej, a ko wrażenia i zachwyt pozostaną na długo w pamięci uczestników wycieczki.